Awards to Kitchen Staff

2018

  • Fonterra Roud to be a Chef - Finalist - Emma Cook
     

2017

  • LTB Award for Excellence - Bronze Medal - Harrison Caruana & Emma Cook, Bistro
  • LTB Award for Excellence - Best Dessert - Harrison Caruana
  • Gault & Millaua (Aust) Pastry chef of the Year - 1st place - Pierrick Boyer
  • Austafe - Bronze Medal - Emma Cook
  • Selected to join the culinary squad for ACF - Emma Cook
  • Restaurant of the Year - Richard Stockman, 3MP Breakfast Program - winner MDR
  • Savour Patissier of the Year - Winner Best Éclair - Josh Cochrane.
  • Savour Patissier of the Year - equal 2nd placing - Josh Cochrane & Luke Johnson

2016

  • Dilmah Christmas Tea Inspired challenge - Runner up - Jade Heynsbergh. 
  • Thierry Marx career development apprentice chef competition - 2 finalists. MDR Masahide Arakane. Bistro Lewis Purvis.
  • Executive chef of the year. 2nd place winner. Mark Normoyle

2015

  • LTB Award for excellence - Bronze medal-Sam Smith MDR - Bronze medal Jesse Pelle Bistro
  • William Angliss Scholarship - Sam Smith
  • Thierry Marx Career Development Award - Finalist – Trent Richardson + Jesse Pelle
  • Fonterra Proud to be a Chef Cooking Competition - Best Savoury Course - Sam Smith 

2014

  • Fonterra Foodservice Battle of the States Restaurant Challenge - Silver Medal - Rory Greenwood 
  • Fonterra Foodservice Battle of the States Restaurant Challenge - Silver Medal - Gil Zamudio 
  • Fonterra Foodservice Battle of the States Restaurant Challenge - Bronze Medal - Sam Smith
  • AUS TAFE State Final - Bronze Medal - Sam Smith
  • Static Competition Savoury Buffet Centrepiece - Silver Medal - Won Seok 
  • Static Competition Three Course Luncheon - Bronze Medal - Gavin Liang 
  • LTB Award For Excellence - Gold Medal – Sam Smith
  • LTB Award For Excellence - Silver Medal – Adam Pierconte
  • National VIC TAFE Culinary Finals - Silver Medal + First Place Overall - Sam Smith
  • Fonterra Proud to be a Chef Cooking Competition - Finalist  - Adam Pierconte

2013

  • National AUS TAFE culinary finals - Gold Medal + Second Place Overall - Sam Smith
  • Regional AUS TAFE Culinary Challenge - Silver Medal + State Winner - Sam Smith
  • Regional AUS TAFE Culinary Challenge - Bronze Medal - Isaac Williams
  • Thierry Marx Career Development Award - Finalist – Rory Greenwood-McNeair
  • Fonterra proud to be a chef - Finalist - Rory Greenwood-McNeair
  • LTB Award For Excellence - Bronze Medals - Rory Greenwood-McNeair + Adam Perconte
  • AUS TAFE Culinary challenge (Regional finals) – Bronze medals and qualified for State finals in September - Isaac Williams + Sam Smith
  • Dilmah High Tea Competition - Silver Medal - Sahan + Dhamikka
  • Thierry Marx Career Development Award - Finalist – Rory Greenwood
  • VIC TAFE Regional Apprentice Chef Cooking Competition - Bronze Medals - Sam Matthews
  • VIC TAFE Regional Apprentice Chef Cooking Competition - Bronze Medals - Isaac Williams
  • Les Toques Blanches (LTB) Award for Excellence - Apprentice cooking competition - Bronze Medal - Adam Pierconte
  • Les Toques Blanches Award for Excellence - Apprentice cooking competition - Bronze Medal - Rory Greenwood

2012

  • Les Toques Blanches Award for Excellence Apprentice Cooking Competition - Beth Candy
  • VIC TAFE Cookery Challenge - Bronze Medal - Beth Candy + Lorin Smith
  • AUS TAFE Culinary trophy 3rd Year Apprentice - Regional Final Gold Winner - Lorina Smith
  • Thiery Marx Career Development Award - Beth Candy

2011

  • Les Toques Blanches Award for Excellence Cooking Competition - Bronze medal & Judges Award for Outstanding Effort - Beth Candy 
  • Thiery Marx Career Development Award - Finalist - Beth Candy 
  • AUS TAFE Culinary Challenge - Gold Medal - Lorina Smith
  • VIC TAFE Culinary Challenge - Gold Medal - Beth Candy
  • Pacific West Young Chef Scholarship - Beth Candy
  • Clubs Vic Chefs Table - Bronze Medal - Ben Tweed + James Blight
  • Fine Foods - Bake Skills - Representing Victoria – Silver Medal - Pastry Angela Zinnow
  • State final AUS TAFE challenge - Gold Medal over all 2nd place - Lorina Smith
  • CCAV Chef of the Year Mark Normoyle
  • Employer Champion Award via YouthNow Work Experience Programme

2010

  • AUS TAFE Regional Final - Silver Medal - Beth Candy
  • AUS TAFE Regional Final - Silver Medal - Christian Tai 
  • Clubs VIC Comp Finalist - Most creative entrée - James Read + Barney McRae
  • LTB Award for Excellence Silver Medal - Best Dessert - Teagan Barnetby 
  • Le Chain de Rotissiere - Andrew Wright
  • Thiery Marx - Finalist - Sebastian Forconne 
  • AUS TAFE Culinary Trophy - Gold Medal - Beth Candy
  • AUS TAFE Culinary trophy - Silver Medal - Christian Tai
  • Good Food show
  • Seafood Challenge - Bronze medal - Kevin Garcia  
  • Restaurant platter for 2 - Bronze medal
  • Three course luncheon - Bronze medal
  • Seafood challenge - Bronze Medal - James Turno 
  • Restaurant Challenge - Bronze Medal - Richard Wills 
  • Barney McCrae
  • Sandeep Shoran
  • Savoury Buffet Centre Piece - Silver Medal - Alfred lai
  • Buffet platter for 8 - Silver Medal - Gavin Liang 

2009

  • Electrolux Appetite for Excellence Entrant - Kevin Garcia
  • Holmesglenn Tafe Student of the Year - Noel Paguliio
  • AUS TAFE Culinary Trophy Regional Final - Anglis Chapter 2nd year Apprentice Cooks Gold Medal and Overall Winner - Going on to State Final - Samantha Ross 
  • AUS TAFE Culinary Trophy Regional Final - Anglis Chapter 2nd year Apprentice Cooks - Bronze Medal - Sebastian Forconne 
  • AUS TAFE Culinary Trophy Regional Final - NMIT (Preston) Chapter 2nd Year Apprentice Cooks - Nejip Nezir 
  • Nestle Golden Chefs Hat Award (No gold medal was awarded) - Silver Medal - James Read + Robin Turner 
  • Les Toques Award for Excellence Apprentice Competition - Bronze Medal - Tegan Barnetby
  • Best 1st Year Apprentice 
  • Most Creative dessert

2008

  • Les Toques Award for Excellence Apprentice Competition - Bronze Medal - James Read
  • Clubs Victoria Chefs Table Competition - State finalist & Winner Best Entree
  • Nestle Golden Chefs Hat Award for Young Chefs Entrant
  • VIC TAFE Culinary Challenge - Silver Medal - James Read
  • Holmesglenn Cert 3 Cooks Competition - Gold Medal - Noel Pagulio
  • AUS TAFE Culinary Trophy - Bronze Medal - Frank Mamone
  • AusCulinary Challenge Entrant – Fonterra Challenge - Silver Medal - Richerd Wills, James Read + Noel Pagulio 
  • AusCulinary Challenge Entrant - Aquanas Seafood Challenge - Jimmi Sato

2007

  • Clubs Vic. Employee of the Year Mark Normoyle
  • Nestle Golden Chefs Hat Award for Young Chefs Entrant
  • Tassal Seafood Challenge - Royal Melbourne Show - Silver Medal - Richard James
  • Tassal Seafood Challenge - Royal Melbourne Show Soover - Bronze Medal - Sebastian
  • Capaldi Challenge Apprentice Team Comp – Silver Medal - Adam, Anthony + Frank 

2006

  • Melbourne Culinary Challenge
  • Les Toques blanches Award for Excellence - Apprentice Cooking Competition - Bronze Medal
  • High Country Pork Competition Entrant
  • Open Category Dessert Section - 3 x Gold Medals 
  • Apprentice - (1 pastry, 1 plated 3 course, 1 plated appetisers) - 3 x Gold medals
  • Victorian Open kitchen Team Competition - Bronze Medal

Community Clubs Victoria Awards (CCV)

2017 Winner - Metro Club Manager of the Year (Caroline King)
2017 Finalist - Best Family Club
2017 Finalist - Best Club Entertainment Program
2016 Winner - Metro Chef of the Year  - Crystal Jones
2016 Winner - Best Family Club (joint winner)
2015 Winner - Best Metro Family Club
2015 Winner - Best Club Restaurant - MDR
2014 Winner - Best Cellar - Wine List
2014 Winner - Best Club Restaurant - MDR

Clubs Victoria Awards (Now CCV Awards)

2013 Club of the Year
2013 Customer Service Club of the Year
2012 Best Club Restaurant
2012 Best Wine Cellar
2011 Club of the Year - Metropolitan
2011 Best Club Restaurant – Members' Dining Room
2011 Best Wine Cellar
2010 Club of the Year - Metropolitan
2010 Best Club Restaurant – Members' Dining Room
2010 Best Wine Cellar
2009 Best Club Restaurant - Bistro
2009 Best Wine Cellar
2009 OH&S award
2009 Club of the Year (Without Gaming)

Inducted into Hall of Fame at Clubs Victoria 2009 Awards

Best Training Program
Best Club Fine Dining Restaurant

Meetings and Events Industry Awards

2017 Victoria Award for Meeting Venue under 500 delegates (winner)
2017 National Award for Meeting Venue under 500 delegates (finalist)
2016 Victoria Award for Meeting Venue under 500 delegates
2015 Victoria Award for Meeting Venue under 500 delegates
2014 Victoria Award for Meeting Venue under 500 delegates
2013 Victoria Award for Meeting Venue under 500 delegates
2012 Victoria Award for Meeting Venue under 500 delegates
2012 MEA Education Award Category C (over 30 full time employees)
2011 Victora Award for Meeting Venue under 500 delegates
2010 Victoria Award for Meeting Venue under 500 delegates
2010 National Award for Meeting Venue under 500 delegates
2008 Victoria Award for Meeting Venue 150-500 delegates
2007 National Award for Meeting Venue 150-500 delegates

Australian Bridal Industry Awards

2018 Winner - Best Club Reception, Victoria
2017 Finalist - Best Club Reception, Victoria
2015 Winner - Best Club Reception, Victoria
2014 Winner - Best Club Reception, Victoria
2012 Winner - Best Club Reception, Victoria
2011 Winner - Best Club Reception, Victoria
2010 Winner - Best Club Reception, Victoria

Community Clubs Association Victoria (CCAV) (now CCV Awards)

2013 Best Club Entertainment Program
2013 Best Club Entertainment Program
2013 Best Club Training Initiative
2013 Best Club Restaurant
2013 Club Employee of the Year (Conrad D'Souza)
2012 Metropolitan Club Manager of the Year
2012 Best Metro Club Bistro
2012 Best Metro Club Restaurant
2011 Best Metro Club Bistro
2011 Club Chef of the Year (large club)
2011 Community Service Honour Award (Jean Jaeger)
2011 Club of the Year (with 11+ employees)
2010 Best Club Restaurant Dining Experience - Members Dining Room
2010 Best Family Club

Awards to One Spa

2010 Best Urban Day Spa (with 6 and over rooms) ASPA awards 2010
2010 Best Therapist ASPA awards 2010 (Victoria Palmer)

Awards to Le Petit Gâteau

2011 Best cake in Foodies Guide to Melbourne - Peanut Chocolate and Raspberry Jam Gateau
2011 Baking Seal of Excellence from the National Baking Industry Association
2009 Best Pastry Shop

Gourmet Traveller Awards

2017 Best Restaurant Club Wine List
2015 Best Restaurant Club Wine List
2014 Best Club Restaurant Wine List
2013 Best Club Restaurant Wine List
2009 Best Club Restaurant Wine List

Appetite For Excellence

2013 Electrolux Australian Young Waiter - Runner Up - Hugh Holland